Dzisiaj jest: Czwartek
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław,
Sykstus

Europejskie Forum Młodzieży w Zieleńcu PDF Drukuj

W dniach 12 – 13 listopada  2009 w Zieleńcu w Ośrodku wypoczynkowym Szarotka reprezentanci Samorządu naszej szkoły w składzie: Tomasz Neuman, Mateusz Dacyna, Piotr Sapieja i Karolina Radgowka wzięli udział w konferencji typu Open Space poświęconej możliwościom działań młodzieży w strukturach samorządu terytorialnego. Pierwszy dzień pobytu był czasem poświęconym na zapoznanie się poprzez min. zajęcia integracyjne (4 sposoby przedstawienia się, plakaty – na co młodzież ma wpływ w swoim najbliższym otoczeniu,) , natomiast na drugi dzień była zaplanowana oficjalna część-konferencja, na którą zostali zaproszeni nasi lokalni politycy, min. poseł na Sejm RP, Monika Wielichowska i starosta powiatu kłodzkiego Krzysztof Baldy. Konferencja była podzielona na 21 osobnych paneli dyskusyjnych, w których młodzież czynnie brała udział. Okazało się, że młodzi ludzie  bardzo dobrze orientują się w problemach społecznych swoich miast i mogą wspólnymi siłami doradzać politykom, np. poprzez Młodzieżowe Rady Miasta. To właśnie min. na takich  spotkaniach, gdzie każdy ma prawo głosu i możliwość swobodnego wypowiedzenie się w dowolnych kwestiach swojego regionu. Wszystkich szczególnie zainteresował panel dyskusyjny, którego głównym tematem były sposoby niwelowania nierówności społecznych. Temat, jak się okazało dość burzliwy i wzbudzający wiele kontrowersji, co nie przeszkadzało zapisania wiele mądrych i pouczających wniosków. Wielu także skorzystało z tego, że mogli swobodnie porozmawiać z politykami, bo jak wiadomo taka szansa nie nadarza się każdego dnia. Konferencja skończyła się zapisaniem wniosków z każdego panelu dyskusyjnego i stworzeniem mini książki z „giełdą informacji”, dodatkowo zostały rozdane materiały promocyjne i edukacyjne poświęcone działaniom młodzieży w polityce. Dzięki tej konferencji uczniowie mogli nabrać nowych umiejętności i stać się bardziej świadomymi swoich praw. Konferencja była także okazją do zawarcia nowych znajomości.

A oto wyniki pracy młodych „polityków”: