Dzisiaj jest: Niedziela
Arystarch, Maria, Paweł, Przybyczest,
Waleria, Witalis

Nauczyciele na wycieczce z okazji DEN PDF Drukuj

Nauczyciele i pracownicy LO w Nowej Rudzie 13-14 października 2023r. uczestniczyli w wycieczce do Wiednia, Brna i Jaskini Punkva.

Lokalny przewodnik oprowadził nas po stolicy Austrii, zobaczyliśmy Park Miejski z pomnikiem Jana Straussa, Operę, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny, Hoffburg i Hundertwasserhaus. Kolejnymi atrakcjami do zwiedzenia były: Pałac i ogrody Schonbrunn, Katedra św. Szczepana oraz spacer najpiękniejszymi pasażami Wiednia. Dotarliśmy również na wzgórze Kahlenberg, gdzie w tutejszym kościółku Jan III Sobieski celebrował mszę przed zwycięska batalią wiedeńską nad armią turecką w 1683r. Z tego wzgórza rozciąga się przepiękna panorama stolicy Austrii. Później czekały na nas zabytki urokliwego miasta Brna.

Zwiedziliśmy również zamek w czeskich Cejkovicach, dawną siedzibę komandorii templariuszy. Dziś zamek ten jest miejscem hotelowym i reprezentacyjnym, można w nim skosztować wykwintnych dań i wspaniałego wina.

Kolejny dzień przypadł na eksplorowanie Jaskini Punkvy na Morawskim Krasie. Do jaskini dotarliśmy vlaczkiem, czyli kolejką ekologiczną. Mogliśmy podziwiać cuda natury: stalaktyty, stalagmity i Przepaść Macochy. Płynęliśmy elektrycznymi łodziami wodami podziemnej rzeki Punkvy.

Podczas wycieczki wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor, a letnia pogoda sprzyjała odkrywaniu najpiękniejszych miejsc Austrii i Czech.