29 Marca 2024
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz,
Ostap, Wiktoryn

Współpraca Liceum z WAT-em PDF Drukuj

List intencyjny o współpracy między Akademią a Powiatem Kłodzkim i noworudzkim liceum  został podpisany  przez: rektora-komendanta WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunta Mierczyka, reprezentującego Powiat Kłodzki wicestarostę Małgorzatę Jędrzejewską - Skrzypczyk oraz dyrektora LO im. H. Sienkiewicza Roberta Zynkowskiego. Porozumienie przewiduje podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagowanie wiedzy politechnicznej i z zakresu wojskowości oraz przygotowania przyszłych kadr na potrzeby polskiej nauki, gospodarki i społeczeństwa.

Cieszę się, że uczelnia o takiej renomie i takim prestiżu zgodziła się objąć swym patronatem nasz powiat i naszą szkołę – powiedziała wicestarosta kłodzka.

Celem naszej współpracy ze szkołami średnimi, które objęliśmy swoim patronatem, jest „wyłowienie” najlepszych przyszłych studentów WAT. Mam nadzieję, że w efekcie podpisanego dziś porozumienia, do naszej Akademii trafi również najzdolniejsza młodzież z terenu Powiatu Kłodzkiego – podkreślił rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk.

Na mocy porozumienia, WAT zobowiązała się do: objęcia patronatem naukowym Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie oraz współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi w Powiecie Kłodzkim; prowadzenia zajęć przez nauczycieli akademickich oraz udzielania konsultacji i pomocy w opracowywaniu zajęć w szkole; współudziału w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze popularno-naukowym dla uczniów i studentów (olimpiady, festiwale nauki, dni otwarte itp.); współorganizowania imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych oraz spotkań kulturalno-historycznych; zapraszania uczniów klas maturalnych do udziału w studenckich kołach naukowych; utworzenia na stronie internetowej Akademii połączeń ze stroną internetową LO; dostarczania prasy wydawanej przez Akademię oraz publikacji o charakterze naukowym, które mogą być wykorzystywane w procesie dydaktycznym placówki.

Powiat Kłodzki z kolei zobowiązał się do: tworzenia warunków organizacyjnych i wspierania Liceum w działaniach zmierzających do realizacji i rozwoju współpracy z Wojskową Akademią Techniczną; umieszczenia w materiałach promocyjnych powiatu, w tym na stronie internetowej oraz wydawanych publikacjach informacji o WAT, dotyczących w szczególności aspektów współpracy wynikających z porozumienia, a także innych informacji o projektach, ofertach i działaniach realizowanych przez Akademię.

Liceum zadeklarowało ze swej strony: propagowanie wśród swoich uczniów oferty studiów w Wojskowej Akademii Technicznej; współudział w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów; zapraszanie studentów do udziału w spotkaniach naukowych, kulturalnych i imprezach patriotycznych organizowanych na terenie szkoły; umieszczenie w dokumentach szkolnych i materiałach promocyjnych informacji o współpracy z WAT; utworzenie na stronach internetowych szkoły informacji o Akademii oraz połączeń ze stroną internetową uczelni.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się ponadto do udziału – na zasadzie wzajemności – w uroczystościach organizowanych przez Powiat Kłodzki, liceum w Nowej Rudzie i Akademię.

W ramach prezentacji wybranej bazy laboratoryjnej goście,  wśród których byli także dyrektor Wydziału Oświaty Powiatu Kłodzkiego Anetta Kościuk i wicedyrektor Liceum Bożena Bojczuk, odwiedzili Instytut Radioelektroniki Wydziału Elektroniki oraz Zakład Radiometrii i Monitoringu Skażeń Wydziału Nowych Technologii i Chemii.