Samorząd szkolny

Kalendarz


Dzisiaj jest: Czwartek
18 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Apoloniusz, Bogusław, Bogusława,
Flawiusz, Gościsław

Do końca roku zostało 258 dni.
Zodiak: Baran

Koniec roku szkolnego za

  dni   godzin   minut   sek.

Obecnie zalogowanych

Zalogowanych 13 gości 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 2852139
Reklama
Reklama

UCZELNIA PATRONACKA

Reklama
Reklama

Dzień Odkrywcy PDF Drukuj

       Dzień Odkrywcy odbywał się na terenie Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku. W programie przewidziano spotkanie z Georgem Zamką, astronautą NASA, uczestniczenie w eksperymentach fizycznych przygotowanych przez pracowników nowo powstającego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na imprezie był obecny cały skład naszego SU: Tomasz Neuman, Karolina Radgowska, Mateusz Dacyna i Piotr Sapieja wraz z opiekunem p. mgr Grażyną Lawendą.
      Najważniejszym punktem w programie było spotkanie z amerykańskim astronautą, który gościł w Polsce. Wszyscy niecierpliwie czekali. Gdy tylko wszedł na platformę nie zdążył nic powiedzieć o sobie, ponieważ od razu zasypywany był pytaniami, zwłaszcza od najmłodszych uczestników. Pytali się  np. o to w jaki sposób oraz co się je na pokładzie promu kosmicznego, co lubi oglądać  astronauta w kosmosie najbardziej, także padło pytanie: „Czy astronauta był na Marsie”. Dominowały jednak poważniejsze pytania, zahaczając nawet o teorię względności. Ja zapamiętałem najbardziej jedno z nich: „Czy wracając na Ziemię można być naprawdę młodszym?”. Zamka potwierdził, że jest to możliwe, ale póki co mówimy o dziesiątych częściach sekundy...
     
Wydawało się, że pytań nie będzie końca... Po ponad 2 godzinach wywiadu astronauta przeszedł przez sale z eksponatami i przyrządami potrzebnymi do przeprowadzania najróżniejszych doświadczeń fizycznych. Sale były „posegregowane” tematycznie, a najciekawszymi z nich były min.: (sala z Sudoku, z Grami Komputerowymi i Internetem), sale ze wspomnianymi już eksponatami z Centrum Nauki Kopernik, z „torem dzwoneczkowym” (nie wolno było zahaczyć o wystający sznurek na którym był przymocowany dzwoneczek).
     
Potem był czas na rozdawanie autografów i krótka przerwa na ciepły posiłek, gdyż zaraz zaczynały się prezentacje Samorządów Uczniowskich z poszczególnych szkół zaproszonych na Dzień Odkrywcy.
     
Pod koniec spotkania swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz Rady Powiatu Kłodzkiego (w liczbie dwóch radnych), których wystąpienia były zbyt ogólnikowe, jak to prawie zawsze mają w swoim zwyczaju politycy.   Owszem, o Kłodzku usłyszałem wiele, także jakie są plany (tak, tak...te wieczne plany), problem w tym, że jako uczeń liceum w Nowej Rudzie byłem, rzecz jasna, najbardziej zainteresowany moim miastem, a tutaj zaskoczenie...nic na temat Nowej Rudy i LO im. H. Sienkiewicza, czyżby zapomniano o drugim co do wielkości mieście w powiecie kłodzkim??
     
Można mi wierzyć, lub nie, ale naprawdę spodziewałem się czegoś ciekawszego, po wystąpieniach radnych. Przede wszystkim większego zainteresowania ze strony młodzieży, bo cóż dzieci z klas 4-6 mogły rozumieć (uczniów starszych naprawdę garstka). Myślałem też, że skład będzie większy i obrady odbędą się przy „zamkniętym” stole. W końcu, już lada moment będziemy mogli głosować, czyżby radnym nie zależało na głosach młodzieży? Młodzieży, która jest świadoma swoich poglądów politycznych i swojego wyboru. Mnie po prostu tak jak każdemu, zależy na tym, aby rządziły osoby, które będą chciały pomagać, a gdy zabraknie funduszy nie będą zwalać winy na swoich poprzedników.
     
Kończąc postawię jedno zasadnicze pytanie. Kim my, jako młodzież świadoma, jesteśmy dla radnych... Nie wszyscy myślą o polityce jako o czymś abstrakcyjnym... I nie wszystkich zadowoli jedynie uścisk dłoni...
     
Podsumowując uważam dzień za udany, w końcu wszyscy chcieliśmy zobaczyć i usłyszeć, Georga Zamkę. Zauważyłem, że Szkoła ZSS w Kłodzku naprawdę się rozwija, nawiązuje współprace, organizuje wiele imprez kulturalnych, o czym mogłem się przekonać będąc na miejscu i rozmawiając z uczniami.
     
Zdobyliśmy także nową wiedzę. Teraz sami będziemy mogli przeprowadzać niektóre z eksperymentów pod okiem naszych nauczycieli. Jestem bardzo zadowolony z przebiegu całego dnia.
     
Nie chciałbym zapomnieć, o pracy jaką z pewnością musieli włożyć pracownicy Centrum Nauki Kopernik, dlatego w imieniu całego Samorządu Uczniowskiego  Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie składam Im wielkie podziękowania za chęć i pracę włożoną w organizację pokazu. Szczególną rolę odgrywały eksponaty przywiezione specjalnie na tę okazję, a pracownicy CNK skrupulatnie wytłumaczyli nam zasadę ich działania oraz zjawiska fizyczne im towarzyszące.

Tomasz Neuman klasa IB

   

 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.