19 Kwietnia 2024
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner,
Włodzimierz

Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza za rok szkolny 2011/2012 PDF Drukuj

SKW rozpoczął działalność 5 grudnia podczas uroczystego spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Od samego początku wyraźnie zaznaczyły się główne obszary działań wolontariuszy, którymi są pomoc zwierzętom, pomoc osobom starszym oraz zajęcia z dziećmi z placówki „Gromadka”. Uczniowie angażują się również w akcje ogólnopolskie, m. in. w Świąteczną Zbiórkę Żywności czy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
     Najwięcej wolontariuszy pracowało w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej „Gromadka” gdzie pod nadzorem tamtejszych wychowawców prowadziło korepetycje i inne zajęcia z dziećmi. Spotkania prowadzone były zwykle przez dwoje uczniów i odbywały się jeden raz w tygodniu.

Nasi wolontariusze zaangażowali się także w pomoc osobom starszym, którzy przebywają w Domu Spokojnej Starości „Pogodna Jesień”. Po odbyciu szkolenia (7 grudnia) uczniowie rozpoczęli tam swoją pracę polegającą głównie na spędzaniu czasu wolnego z pensjonariuszami i pomocy im przy np. pisaniu listów czy innych czynnościach.

13 stycznia wolontariusze  przeprowadzili w szkole zbiórkę datków dla Ośrodka Pomocy dla Zwierząt Niechcianych i Porzuconych w Uciechowie. Uczniowie samodzielnie przygotowali kalendarzyki, które później przekazywali ofiarodawcom. Uczniom udało się zebrać 277 złotych. Za tę kwotę zakupiono karmę dla psów, która następnie przewieziono do Ośrodka Pomocy dla Zwierząt Niechcianych i Porzuconych w Uciechowie.

Zimą wolontariusze organizowali domy tymczasowe dla zwierząt, zbiórki koców itp. do ocieplenia boksów i klatek dla zwierząt znajdujących się na terenie lecznicy oraz starali się pomagać przetrwać ten trudny czas bezdomnym zwierzętom w naszym mieście.

W kwietniu w szkole odbyły się spotkania uczniów klas III z przedstawicielami Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu – Wolontariat Europejski” (we współpracy z Europejskim Forum Młodzieży). Zaproszeni goście zachęcali uczniów do wyjazdów jako wolontariusze do krajów UE, Ameryki Płd., Azji i Afryki. Taka praca daje szansę na zdobycie doświadczeń zawodowych, poznanie kultury innego kraju oraz naukę języka. Z naszej szkoły do wyjazdu zakwalifikował się Adam Rubiecki, który pojedzie na Islandię.

W maju uczniowie z klasy II „c” w ramach organizowanego w szkole Dnia Ziemi przeprowadzili zbiórkę karm i innych potrzebnych środków dla schroniska w Uciechowie. Zebrane rzeczy przewieziono do schroniska podczas wspólnej wyprawy do ośrodka z grupą wolontariuszy z ZSP. Uczniowie pomogli w malowaniu ogrodzenia, przygotowywaniu wybiegu pod wylewkę oraz wyprowadzili na długie spacery schroniskowe psy.