Wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” u Pary Prezydenckiej. PDF Drukuj

        Tegoroczna akcja ratowania polskich nekropolii na Kresach, z okazji stulecia odzyskania niepodległości, została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na stronie: http://www.prezydent.pl, czytamy „Podczas spotkania Prezydent RP pokreślił, że inicjatywna jest niezwykle ważna w wymiarze historycznym i wychowawczym.  

– Jeden z ojców naszej niepodległości, marszałek Józef Piłsudski powiedział na ten temat pamiętne zdanie: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium” – przypomniał.

– Dziękuję, że pielęgnując tę pamięć, a ściśle mówiąc przywracając ją, dbacie o to, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. To właśnie Wasze wspólnototwórcze działanie jest od strony historycznej czymś niezwykle cennym. A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to niezwykły element wychowawczy – powiedział Andrzej Duda”.

         W czasie uroczystości Prezydent RP odznaczył inicjatorkę akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” , Prezesa Fundacji Studio Wschód- Grażynę Orłowską Sondej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

         Na zakończenie uroczystości, w podziękowaniu za udzielane wsparcie, dobre słowo oraz za serca, które biją dla Kresów, wolontariusze z Jugowa na ręce Pary Prezydenckiej przekazali ikonę Matki Boskiej Żałobnej, autorstwa pani Sandry Fidurskiej. Jednocześnie wolontariusze podarowali tablo ze zdjęciami z IX edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Spotkanie z Parą Prezydencką zakończono uroczystym bankietem w Pałacu Prezydenckim.
 
 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.