100- lecie Niepodległości w Wilnie PDF Drukuj

        Nasz udział w uroczystościach rozpoczęliśmy od zwiedzania miejsc związanych z życiem i działalnością Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pierwszym punktem naszego wileńskiego szlaku była miejscowość Suginty- miejsce pierwszego pochówku matki Marszałka, Marii Bilewiczówny (1884r.). Przed kościołem p.w. Najświętszej Marii Panny, ks. Dariusz Stańczyk-inicjator Wileńskiej Sztafety Niepodległości, odprawił uroczystą mszę św. w intencji matki Józefa Piłsudskiego oraz  Niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była miejscowość Powiewiórka- miejsce chrztu Marszałka. W kościele p.w. Św. Kazimierza, w  grudniu 1867r., ks. Tomasz Woliński ochrzcił dziesięcio- dniowego Józefa Klemensa Piłsudskiego. Na cmentarzu, położonym  tuż przy kościele, wolontariusze nad mogiłą ks. Tomasza odśpiewali Rotę oraz odpalili biało- czerwone światełko pamięci. Ostatnim punktem sobotniego zwiedzania była miejscowość Zułowo- miejsce urodzin Marszałka. W dworze Zułów, należącym do rodziny Piłsudskich, 5 grudnia w 1867r. urodził się Józef Klemens Józef Piłsudski. W miejscu, w którym stała kołyska marszałka, rośnie dąb zasadzony 10 października 1937r. przez Prezydenta Ignacego Mościckiego.

       Dzień 11 listopada 2018r. wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  rozpoczęli o godz. 5:30 uroczystościami pod pomnikiem, przy Dębie  Marszałka, w Zułowie. Ks. Dariusz Stańczyk witając uczestników XXIV Sztafety Niepodległości (wileńskich harcerzy, dolnośląską młodzież, harcerzy z Głogowa) podziękował za pracę na rzecz ojczyzny, za krzewienia patriotyzmu oraz za wielkie serca, które biją dla rodaków z Kresów. Po dośpiewaniu czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, młodzi Polacy ruszyli na kolejny etap XXIV Sztafety Niepodległości, którą w tym roku wyznaczał szlak: Kowno- Użułany- Sunginty- Zułów- Wilno. Wolontariusze z Dolnego Śląska i Opola przebiegli trasę 25 km, z Podbrodzia do Niemenczyna. O godz. 12:00 uczestniczy XXIV Sztafety Niepodległości dotarli na Cmentarz na Rossie, do Mauzoleum Matki i Serca Syna, otaczając kwaterę legionistów 123 m, biało- czerwoną flagą. Uroczystości na Rossie zakończono wspólnym odśpiewaniem patriotycznych utworów oraz wręczeniem medali za udział w biegu.

        Ostatnim punktem pobytu na Litwie był spacer po Wilnie. Młodzież zobaczyła  obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Kościół Św. Piotra i Pawła oraz gmach Parlamentu  Litewskiego. Wilno pożegnaliśmy w godz. popołudniowych, a następnie  udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Za możliwość udziału w przepięknych uroczystościach 100- lecia Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, na wileńskiej ziemi, dziękujemy Fundacji Studio Wschód, na czele z Prezesem Grażyną Orłowską - Sondej.

 

 

 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.