Samorząd szkolny

Kalendarz


Dzisiaj jest: Poniedziałek
15 Kwietnia 2024
Dzień Trzeźwości
Imieniny obchodzą
Anastazja, Bazyli, Leonid, Ludwina,
Modest, Olimpia, Tytus, Wacław,
Wacława, Wiktoryn, Wszegniew

Do końca roku zostało 261 dni.
Zodiak: Baran

Koniec roku szkolnego za

  dni   godzin   minut   sek.

Obecnie zalogowanych

Zalogowanych 129 gości 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 2842465
Reklama
Reklama

UCZELNIA PATRONACKA

Reklama
Reklama

Szkoła pamięta PDF Drukuj

Samorząd Uczniowski i Wolontariat Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie wziął udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem ,,Szkoła pamięta", której przesłaniem było zwrócenie uwagi młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o lokalnych bohaterach, o miejscach wiecznego spoczynku ludzi, którzy oddali życie w czasie niemieckiej okupacji; o ludziach, którzy związani byli z historią naszego regionu, a dziś spoczywają w zapomnianych mogiłach. Dnia 30 października bieżącego roku  uczniowie Emilia Gaik i Bożydar Łaszczuk uprzątnęli pomnik upamiętniający ofiary faszyzmu znajdujący się w Ścinawce Średniej. Tam w czasie II wojny światowej znajdował się obóz pracy dla kobiet w Mittelsteine (dziś Ścinawka Średnia) administracyjnie podlegał obozowi głównemu (macierzystemu) w Gross-Rosen (dziś Rogoźnica), którego był jedną z ponad stu filii terenowych. Zajmował nieduży obszar na skraju wsi, nieopodal szosy i torów kolejowych prowadzących do Radkowa.

Pod pomnikiem zapalono zebrane przez uczniów naszej szkoły znicze. Uczniowie uporządkowali zapomniane mogiły na cmentarzu komunalnym w Nowej Rudzie, na każdym z opuszczonych grobów zapalili podarowane znicze. W akcji udział wzięli: K. Muzyka, E. Gaik, B. Łaszczuk,  J. Kramarz, A. Gorący, B. Antosik Z. Mikusiak.

Dnia 1 listopada uczniowie naszej szkoły w ramach akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia'' kwestowali na cmentarzu noworudzkim. Było to wsparcie organizacji  pomagających Polakom i Polonii za granicą, które opiekują się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju. W akcji wzięli udział : Emilia Gaik i Bartosz Antosik, Julia Graszkiewicz, Wiktoria Bełch, Karolina Muzyka , Martyna Urbaniak.

Wszystkim wolontariuszom składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas.

 

 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.